Saint Paul Public Schools Boys Cross Country

  • BOYS CROSS COUNTRY VARSITY RESULTS - 2018

    October 16, 2018
    St. Paul Conference Meet - Como Golf Course
    Highland Park 23, Central 39, Como Park 95, Washington 99, Johnson 142, Harding 172, Humboldt incomplete.
    Top 10

     1  Oliver Paleen, 11          16:55    Highland Park        
     2  Calvin Boone, 11           16:56    Highland Park        
     3  Conor Gregg Escalante, 11  16:58    Highland Park        
     4  Mickies Kiros, 11          17:00    Central              
     5  Suleyman Jafer, 12         17:27    Washington           
     6  Darius Brown, 12           17:34    Central              
     7  Michael Smith, 12          17:36    Central              
     8  Marcus Hansen, 11          17:39    Highland Park        
     9  Nathaniel Alden, 12        18:05    Highland Park        
     10 Kade Hagen, 12             18:06    Central    

     

    October 9, 2018
    Washington Invitational - Fort Snelling Pike Island
    Como Park 22, Washington 44, Richfield 75, Harding 107, North Lakes Academy 137, Humboldt 173.

    October 2, 2018
    Trinity Invitational - Dakota County Fairgrounds
    Central 36, Nova Classical 63, Mounds Park 105, Farmington JV 134, Hastings 141, So St. Paul 210, Simley 226, Trinity 231, Southwest Christian 236, Washington Tech 260, St. Agnes 285, St. Croix Lutheran 328, St Croix Prep 362, Johnson 378, CHOF 411, Maranatha 488, Eagle Ridge Academy 492, Cannon Falls 503, Concordia Academy 529, Humboldt incomplete, Southwest Christian JV

    September 20, 2018
    Lakeville Invitational
    Lakeville North 38, Eagan 51 , Farmington 61, Apple Valley 149, Shakopee 182, Holy Angels 183, Southwest Christian 232, St. Agnes 248, Sibley 261, St. Anthony 280, Washington Tech 283, Roosevelt 310, South St. Paul 380

    September 18, 2018
    St. Paul Conference Relays
    Top five duos
    Mickies Kiros/Michael Smith, Central, 26:12; Calvin Boone/Marcus Hansen, Highland Park, 26:15; Conor Gregg Escalante/Nathaniel Alden, Highland Park, 26:15; Suleyman Jafer/Andrew Hoang, Washington, 27:04; Abdi Roba/Elijah McCormick, Central, 27:13

    September 13, 2018
    Rum River Invitational
    Robbinsdale Armstrong 38, St. Michael-Albertville 38 (Armstrong awarded first via tie-breaking criteria), Osseo 109, Mounds View 138, Anoka 175, Irondale 181, Park-Cottage Grove 196, St. Louis Park 225, Burnsville 251, Robbinsdale Cooper 307, Como Park 308, Spring Lake Park 313, Cretin-Derham 329, Park Center 353, Johnson 368, Parnassus Prep (incomplete), Totino-Grace (incomplete).

    September 7, 2018
    Faribault Invitational
    Highland Park 50, Winona 79, Farmington 82, Lakeville North 132, Stillwater 169, River Falls 171, St. Thomas Academy 187, Owatonna 201, Faribault 259, Apple Valley 308, Mankato West 333, Heritage Christian 356, Albert Lea 369, Shakopee 391, Northfield 397, Rochester Mayo 410, Bloomington Kennedy 429, Totino-Grace 542

    September 6, 2018
    Peach Run - Fridley High School

    Holy Family 57:55.9, Spring Lake Park/St. Anthony 58:50.1, Washington 1:00:38.1, St. Anthony Village 1:01:29.8, Park Center 1:01:30.2, Fridley 1:01:57.8, Johnson 1:03:49.5, Mpls Henry 1:05:16.9, Harding 1:05:54.1, North Lakes Academy 1:06:45.3, Concordia Roseville 1:08:44.0, Groves Academy 1:10:11.1, Brooklyn Center 1:10:57.4, Twin Cities Academy 1:11:32.7

    August 31, 2018
    Rosemount Invitational

    Eden Prairie 66, Highland Park 104, Farmington 149, Lakeville North 185, Minnetonka 186, Rosemount 192, Prior Lake 204, Eagan 241, Central 264, Robbinsdale Armstrong 284, Roseville Area 303, St. Thomas Academy 319, Austin 349, Apple Valley 382, Osseo 383, Osceola 396, Shakopee 466, Bloomington Kennedy 497, Mahtomedi 554, Tartan 581, Hastings 583, Rochester May 588, Cretin-Derham 695, Northfield 706, St. Lous Park 728, Richfield 746, Simley 775

    August 30, 2018
    St. Olaf College Invitational
    Red Wing 88, Mounds View 138, Buffalo 192, White Bear Lake 202, Hopkins 227, Winona 227, Mountain View 233, Perham 243, Eastview 245, Maple Grove 245, East Ridge 278, St. Michael-Albertville 327, Forest Lake 334, Staples-Motley 384, Mpls. Washburn 420, Wayzata 499, Minnehaha Academy 505, Bloomington Jefferson 514, Waconia 528, Lakeville South 546, Irondale 599, Mankato West 622, New Prague 625, Chaska 635, Park-Cottage Grove 684, Centennial 715, Waseca 716, Math & Science Academy 747, Albert Lea 817, Burnsville 830, Pequot Lakes 871, Hudson, Wis. 938, Henry Sibley 1034, Spring Lake Park 1035, Zumbrota-Mazeppa 1168, Park Center 1169, Dover-Eyota 1172, Washington 1189.

    August 29, 2018
    Twin Cities Academy/Great River Tigers
    PACT Charter 33, North Lakes Academy 57, Eagle Ridge Academy 79, Groves Academy 82, Hiawatha Collegiate 93, Charter Stars (incomplete), Harding (incomplete), Humboldt (incomplete), Math & Science Academy (incomplete).

     

  • Practices begin Aug. 13. Contact your athletic office for details.  Links to each school are on the SPORTS.SPPS.ORG page.

Boys' Cross Country All-Conference Teams